Tehenek látása

A fejés szervezése, technológiája A tej képződése és a tejleadás bonyolult élettani folyamat, aminek ismerete feltétlen szükséges, hogy ahhoz alkalmazkodni tudjunk, a szakszerű fejési módot kialakíthassuk, és a fejést elvégezhessük. Ebből adódóan, továbbá munkavégzési, szervezési, higiéniai szempontok miatt is a tejtermelő tehenészetekben a fejés a tejnek a tőgyből történő kinyerése az egyik legjelentősebb és a legnagyobb szakértelmet igénylő tevékenység.
Tejképződés és tejleadás A tehén szervezetében a tej elválasztás folyamatosan, tehenek látása a tej leadása periodikusan történik. A tehenek látása tej elválasztás a tőgyben, annak mirigy állományában történik.
A tej elválasztást az agyfüggelék hipofízis elülső lebenyének prolaktin tehenek látása szabályozza. Emellett a tejképződésre más hormonok is hatnak, mint például a tiroxin, vagy közvetve az oxitocin.
A tej a mirigyhám alveolusaiban képződik, ennek kivezető nyílásain keresztül a kisebb, a nagyobb tejutakba, majd a tejmedencébe kerül, és a fejésig azokat folyamatosan kitölti, és ott tárolódik.

A tej elválasztás a fejés után intenzívebb, majd a tejmedence telítődése, annak belső nyomásának növekedése folytán csökken, végül, ha a nyomás eléri a ,3 kPa értéket, meg is szűnik. Ebből következik, hogy a napi fejések számának növelésével fokozni lehet a tejtermelést. A tejmirigyek kifejlődése üszőkorban kezdődik, és összefüggésben van az állat szaporodásbiológiai helyzetével.
A tej nem egyszerűen a vér szüredéke, hanem a tejképző sejtek különleges anyagcseréje révén keletkezik. Például a vérben nincs tejcukor, kezein és a tej tehenek látása is különbözik a vér albuminjától. Ezek az alkotórészek a mirigy hámsejtekben keletkeznek.
5 tanács, amitől jobb szarvasmarhatartó lehet!
Azonban a víz, az ásványi anyagok, a globulin és egyes vitaminok közvetlenül átkerülhetnek a vérből a tejbe. A kedvező tejtermelés feltétele a tőgy jó vérellátása.

Egy liter tej termeléséhez mintegy liter vérnek kell átáramolnia a tőgyön. A tőgy vérellátásában a tőgy artériája, annak két ága játszik szerepet.
Így látják a világot az állatok
A tehenek látása a borjú szopásakor, illetve a fejéskor különböző reflexek következtében létrejövő, nem akaratlagos folyamatok hatására következik be. A tej leadást az oxitocin hormon szabályozza, amely a vérbe kerülve fejti ki a hatását. Ennek következtében a mirigyhólyagocskákat körülvevő kosársejtek összehúzódnak, a tőgyben a tejnyomás emelkedik, a simaizom elemek elernyednek a tejcsatornák blokádja feloldódik, a tej tehenek látása tejmedence felé áramlik és bekövetkezik annak ejekciója.
Az oxitocin hormon hatása percig tart.

A tejleadás reflexmechanizmusa különböző hangok fejőgép hangjalátás a tehenész, a fejőház, a fejőgép látásaés tehenek látása tőgyet érő hatások tisztítás, masszázs következtében jön létre. A tejleadást gátolhatják különböző, a tehenet zavaró, külső, ijesztő körülmények, amelyek stresszhatásként jelentkeznek. Ilyenkor az adrenalin hormon az oxitocin antagonistája hatása révén tejvisszatartás jelentkezhet.
A fejés végrehajtása A fejés történhet kézzel is, de hazánkban ma már minden tehenészetben a gépi fejést alkalmazzuk. Mindkét módszer során a természetes módot, a borjú szopását igyekszünk utánozni. A borjú szopása során a mechanikus ingerek mellett hőhatás és vákuum is van, aminek hatására kedvező a tej leadására.
A szájüregben a nyomás, illetve a vákuum változó, amely alkalmazkodik a tejleadás pillanatnyi helyzetéhez. A borjú azonban egyszerre egy tőgybimbóból szopik, akár naponta alkalommal is.
VR-szemüveges tehenek Oroszországban
A fejés során viszont két, vagy mind a négy tőgynegyedet fejjük, naponta csak két, legfeljebb három alkalommal. Bármelyik fejési módot alkalmazzuk fontos, hogy szennyeződés ne kerüljön a tejbe. Ezért tehenek látása tőgy, vagy inkább a tőgybimbó tisztítása elengedhetetlen. Mivel a bimbócsatornába az alomból fertőző kórokozók kerülhetnek fontos, hogy az eső tejsugarakat külön fejjük és tehenek látása.
Fejés után a bimbócsatorna tehenek látása bemártó, fürösztő anyaggal el kell végezni, ami filmszerű bevonatot képez a tőgybimbón, és megakadályozza a kórokozók bejutását. Kézi fejés A kézi fejés a múltban általános volt.
Egy gyakorlott fejő tehenek látása óra alatt tehenet tud megfejni. Ma már csak különleges esetben betegség, tőgygyulladás, néhány tehenes kisgazdaság fejünk kézzel hazánkban.

Marokfejés során a fejő a tőgybimbó tövét a hüvelyk- és mutatóujjával elszorítja, majd a többi ujjának egymás utáni szorításával a bimbócsatornán át a tőgybimbó húzogatását mellőzve a tejet a kipréseli. Húzogató fejéskor a fejő tehenek látása két ujjal elszorított tőgybimbóból úgy préseli ki a tejet, hogy a szorítóujjakat lefelé húzogatja. Bütyökfejés hasonló a húzogató fejéshez, de itt a fejő a hüvelykujj bütykével szorítja a tőgybimbót.
Szarvasmarha
A három kézi fejési mód közül ez károsítja legjobban a tőgyet. Gépi fejés A gépi fejés elvégzése könnyebb, kevesebb fizikai munkával jár.
Sokszínű Vidék Azt a fantasztikus színérzékenységet, mint ami embereknél létezik, csak néhány majomfajnál sikerült kimutatni. Az ember finom színárnyalatot és kb. Nem is hinnénk, hogy csak a szürke színnek árnyalata van.
E módszer a fejési megoldástól függően különböző lehet, amelynek a kézi fejéshez képest lényegesen nagyobb a munka termelékenysége. A fejés gépesítésének sokféle megoldásával találkozhatunk.
- A balesetek egy szempillantás alatt megtörténhetnek, akár a napi rutinfeladatok végzése közben is.
- Szemészeti berendezések rodenstock Németország
- Szarvasmarha – Wikipédia
- A jogok megszerzésének jövőképe
- Természetes gyógymódok a látásra