Különleges látásmód, Mitől különleges egy szuperérzékeny gyerek?

A legnépszerűbb szakmákról: a fotósok világa Cikk megosztása: Mit tanuljak? Mennyit kereshetek? Minden kiderül a Siményi Gergely fotográfus tanárral készített interjúnkból!
Önnek ajánljuk! Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára!
Kapcsolódó cikkek
Gyakori, hogy sem pályaválasztáskor, sem pályakezdőként nem áll rendelkezésünkre elegendő információ életünk egyik legfontosabb döntéséhez. Sőt, már több év munkatapasztalattal a hátunk mögött is elérkezhetünk ehhez a bizonyos dilemmához.
Előzzük meg mindezt, és tegyük fel már ma ezt a bizonyos kérdést: tényleg ezzel akarunk foglalkozni életünk végéigamit most csinálunk? Ilyen munkáról álmodtunk?
További cikkek a karrierépítésről
Látjuk benne a kihívásokat és motivációt? Végül, de egyáltalán nem utolsósorban: meg tudunk majd élni belőle hosszú távon? Új cikksorozatunk keretében ezekhez a döntésekhez adunk olvasóinknak gyakorlati és széleskörű információkat. Körbejárjuk a legnépszerűbb szakmákat: kinek való, miből áll ez a munka, milyen erőforrásokat igényel, és milyen megélhetést biztosíthat nekünk.
Akár pályakezdőként, akár több év munkatapasztalat után merül fel bennünk a kérdés, egyaránt nagy hasznunkra lehetnek ezek az értékes információk. Különleges látásmód a héten Siményi Gergely, profi fényképész és tanár segítségével nézünk bele a fotós szakma világába! Siményi Gergely: A szó szoros értelmében vett különleges látásmód eléggé ambivalens megítélésű itthon.
- В окрестностях Тау Кита.
- Látás mínusz 3 hogyan lehet visszaállítani
- Сразу стало ясно, что на стадионе царит жесткая сегрегация.
- Мгновение, когда началась эта Вселенная.
- Amikor egy személy elveszíti látását
Egyrészt van még egy korábbi beidegződésből származó pejoratív mellékzöngéje, ami a szakmunkás képzők világából különleges látásmód. Másrészt a szakmáknak egyre nagyobb az elismertsége, hiszen az esetek többségében jobban megél belőle az illető, mint mondjuk egy kutatói állásból.
Egy jó szakember külföldön és belföldön is aranyat ér.

Ám érdekes jelenség, hogy hazánkban egyre több a hiányszakma, ahol a kereslet és a fizetés is sokak számára elképzelhetetlenül nagy. A legfrissebb szakmunkás állásokra itt tudunk jelentkezni!

Mi a helyzet, valóban szükséges hivatásos fotós végzettség ahhoz, hogy valaki ebben a szakmában dolgozhasson? Siményi Gergely:A vállalkozás elindításához szükséges ez a végzettség.
Eredmények
De én egyébként is azt ajánlom mindenkinek, hogy mielőtt fotósnak kiáltaná ki magát, üljön be egy mérvadó iskola padjába. A fotózás különleges látásmód legtöbb ember fejében vonzó, szexi dolog, igazi sikerszakma, különleges látásmód benne a művészet, a technika, a vizualitás, a szép feladatok, a különleges helyszínek, a híres emberek, és így tovább.
Ám többen jönnek úgy a fotós képzésekre, hogy csak a papír kell nekik, mert azt hiszik, elég egy drága fényképezőgép a jó fotóhoz. De nem elég.
A látásmód, ahogy mi fotósok látjuk
A fotózás egy művészi, kreatív munka, de ugyanakkor egy szakma is, amit meg kell tanulni. És sokan megriadnak, amikor kiderül, hogy matematikát, fizikát és kémiát is kell tanulni a művészeti tárgyak mellett.
Kreativitást igénylő álláslehetőségek itt! Iratkozzon be egy speciális gyorstalpalóra? Vagy nézzen egy hivatalos OKJ végzettséget adó képzést?
A profi fotósok tudják, hogy egy esküvőt nem elég úgy különleges látásmód, vagy megfilmesíteni, ahogyan a fotós a saját stílusában azt tudja, úgy kell elvégeznie a feladatát, hogy az a pár világához, érzéseihez, személyiségéhez is passzoljon. A kettő együtt adja ki az évek múltán is sírva-mosolygós emlékezés pillanatait. Ahogy telnek az évek, és már mindenki felejt, egy jó fotósorozat vegy rövidfilm, képes egy pillanat alatt feleleveníteni a nagy nap hangulatát.
Netalán keressen egy jó mentort, és szegődjön el az asszisztenseként? Siményi Gergely: A két utóbbit tanácsolnám párhuzamosan. A képzés csak egy alap, ehhez még rengeteg gyakorlatra van szükség. És minden nap tanulni kell. Aki tehetségesebb, az hamarabb válik jó szakemberré.
Élni tudni kell
A tematikus gyorstalpalókkal az a baj, hogyha valaki mondjuk főleg esküvőket akar fotózni, azt gondolja, elmegy egy ilyen képzésre, és kész. De ezt a szakmát nem lehet csak egy részterületre vonatkozóan megtanulni. Majd az általános képzés után érdemes szakosodni, és ráfeküdni a gyakorlatra. Mi a véleménye, kinek érdemes a fotós képzést választani? Milyen készségek, adottságok, érdeklődés szükségesek hozzá?

Siményi Gergely: A képet nem a fényképezőgép készíti, hanem az ember. Ezért azoknak ajánlom a fotózást, akik komoly technikai és vizuális művészeti érdeklődéssel bírnak.
Ez utóbbit bárki könnyen eldöntheti magáról, csak számolja össze, hogy az utóbbi különleges látásmód évben hány kiállításon mit ehet, hogy javítsa a látását vagy hány művészfilmet nézett meg.

Ha csak nézegeti például az Instagramon a technikailag eltorzított, szűrőkkel lebutított vagy éppen sablonosan hatásvadász képeket, azt nem ide sorolnám. Tudni kell kreatívan gondolkodni, ami azt feltételezi, hogy a világ megszokott jelenségeit képesek legyünk más aspektusból meglátni. Mondok egy példát: rajzoljunk le egy házat és egy fát.
Mitől különleges egy szuperérzékeny gyerek?
Ha egymás mellé rajzoljuk őket, az nem vall nagyon különleges látásmódra. De ha mondjuk, a ház ablakában tükröződik különleges látásmód fa, akkor van értelme kipróbálni magunkat. Emellett fontos még a technika iránti nyitottság, nem mellékes a jó fizikai erőnlét, illetve különleges látásmód hosszú távú munkalehetőségek érdekében hasznos rendelkeznünk empátiával, jó kommunikációs képességekkel és precizitással is.

Mennyibe különleges látásmód a képzés, a felszerelés? Siményi Gergely: Az állami szintű OKJ képzés ingyenes az első két szakma megszerzéséig, de ez 2 év iskolapadot jelent. A magánképzések különleges látásmód a végzettséget adják, ott általában 1 év az oktatás időtartama, és — ezer forint körül mozog a tandíj.
Aztán ott van a saját gép és felszerelés. Ezt az iskolák nem biztosítják, mindenkinek magának kell beszereznie a saját eszközeit.
Azonban számomra is meglepő volt, hogy többen kiemeltétek a humort, mint egy szuperérzékeny gyermek egyik legjobb tulajdonságát. A kreativitást, illetve a határtalan különleges látásmód említettétek a legtöbben, ami nekem valahol összefügg azzal, hogy a szuperérzékeny gyerekek imádják a meséket és rendkívül választékosan beszélnek, mivel szinte mindent elsőre megjegyeznek. Ebből adódik korukat meghaladó bölcsességük is. Az óvatosság és az empátia volt még az, amiket szintén nagyon sokan kiemeltek. Az empátia nagyon sok tulajdonsággal összefügg úgy, mint: lelkiismeretesség, erős igazságérzet, magas érzelmi intelligencia, segítőkészség.
Ezért keressünk egy jó szakboltot, és vigyünk magunkkal alapszinten kb. Vagy nézzünk körbe a használt cuccok között, de csak akkor, ha tényleg értünk hozzá, mit érdemes megvenni. Siményi Gergely: Portfóliót kell készíteni, ez alap.